Ekstremalne prace porządkowe

go typu pracach można wykorzystywać rusztowania oraz sprzęt typowo wspinaczkowy. Już po skończeniu wszystkich prac związanych z postawieniem murów, prace wykonywane przez budowlańców przenoszą się na dach. Tam wykładane są dachówk

Ekstremalne prace porządkowe

Wykładanie dachówek

Podczas budowy domu wykonywane są różne prace na wysokościach. Dotyczą one najpierw postawienia murów budynku, ich ocieplenia i zrobienia elewacji. Przy tego typu pracach można wykorzystywać rusztowania oraz sprzęt typowo wspinaczkowy. Już po skończeniu wszystkich prac związanych z postawieniem murów, prace wykonywane przez budowlańców przenoszą się na dach. Tam wykładane są dachówki i robione ocieplenie wykonanej konstrukcji dachu. Na koniec cały dach zostaje pomalowany. Obecnie można wybierać spośród wielu farb przeznaczonych do malowania dachu. Są one odporne na działanie różnych temperatur i silne opady deszczu czy śniegu. Nie blakną przez wiele lat, a dzięki nim dach może stać się ozdobną częścią budynku.


Kontrowersje wokół Sky Tower

Według niektórych mieszkańców rozmiary budynku nie współgrają z architekturą miasta11. Kolejny pod względem wysokości budynek we Wrocławiu, Dom Akademicki "Kredka", jest dwukrotnie niższy. Jednakże Sky Tower nie ma być osamotniony, a w okolicy według planów magistratu i inwestorów, mają się pojawić kolejne wieżowce, mierzące jedynie kilkadziesiąt metrów mniej od Sky Tower. Jednak m.in. z powodu kryzysu ekonomicznego projekty te odłożono.

Wielu urbanistów postulowało odtworzenie historycznego przebiegu ul. Kruczej, co skutkowałoby podzieleniem działki na dwie. Ich sugestie nie zostały jednak uwzględnione.

Innym problemem jest stosunkowo duża strefa oddziaływania budynku. Wizualizacja przedstawiona na jednej ze stron internetowych miłośników Wrocławia pozwala wnioskować, że cień rzucany przez wieżę w dniu równonocy, w godzinach 7-17 (czyli w czasie, gdy zgodnie z polskim prawem w pomieszczeniach mieszkalnych w zabudowie śródmiejskiej należy zapewnić niezakłócony dopływ światła słonecznego przez co najmniej 90 minut) może naruszać przepisy, a "niespełnienie tych wymogów może wiązać się z olbrzymimi odszkodowaniami dla mieszkańców"12. Precedensową sprawę dotyczącą braku nasłonecznienia opisał w 2006 roku portal GazetaDom.pl13.

Początkowo proponowany wygląd budynku poddawany był krytyce, co zaowocowało całkowitą zmianą koncepcji architektonicznej wieżowca we wrześniu 2007 roku z inicjatywy głównego akcjonariusza LC Corp, Leszka Czarneckiego. Decyzję taką podjęto, mimo że gotowy był już projekt budowlany dla pierwszej wersji14. Autorem nowej koncepcji został inny architekt Dariusz Dziubiński ze Studia Architektonicznego Fold, któremu powierzono przygotowanie nowego projektu. Nowy projekt również budzi kontrowersje, a architekci i urbaniści najczęściej krytykują najniższą część budynku za złe proporcje, monotonię elewacji i ukształtowanie parteru. Przychylniej traktowana jest architektura wieży, jednak jej mankamentem jest niesymetryczne rozłożenie pomieszczeń technicznych z kratkami wentylacyjnymi, co negatywnie wpływa na estetykę. Niekiedy, zwłaszcza wśród niefachowców i przeciwników budynku, wyszydzany jest kształt budynków B2 i B3, który budzi wśród nich falliczne skojarzenia.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sky_Tower#Kontrowersje


Wiek osób pracujących na wysokościach

Osoby wykonujące prace na wysokościach muszą posiadać określone predyspozycje. Przede wszystkim nie mogą bać się przebywania na wysokości. Poza tym powinny być sprawne fizycznie i będą musiały wykonywać regularne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Najczęściej będą to osoby pomiędzy dwudziestym, a trzydziestym rokiem życia, osoby starsze zwykle będą zajmowały się już nadzorowaniem prac na wysokościach i przeprowadzaniem procesu rekrutacji w poszczególnych firmach zajmujących się wykonywaniem tego typu usług. Bardzo ważnym elementem w pracy wykonywanej na wysokościach jest zabezpieczenie osób ją wykonujących przed spadnięciem z dużej wysokości i doznaniem jakiejś kontuzji.



© 2019 http://elektryka.pruszkow.pl/