Energetyka słoneczna - fakty, porady, koszty

. Wskaźnik znaczenia ekologicznego spotykany jest w niektórych podręcznikach ekologicznych. Z założenia ma integrować informacje o liczebności (dominacja) i częstości (frekwencja) występowania. W badaniach faunistycznych jest d

Energetyka słoneczna - fakty, porady, koszty tanie ogniwa fotowoltaiczne

Wskaźnik znaczenia ekologicznego

Wskaźnik znaczenia ekologicznego Q - wskaźnik stosowany w badaniach ekologicznych i zoocenologicznych do opisu zgrupowań zwierząt (zoocenoza).

Wskaźnik znaczenia ekologicznego spotykany jest w niektórych podręcznikach ekologicznych. Z założenia ma integrować informacje o liczebności (dominacja) i częstości (frekwencja) występowania. W badaniach faunistycznych jest dość rzadko wykorzystywany. Uśredniać się mogą wyniki: podobne wartości u gatunków rzadkich a licznych (niska frekwencja, duża dominacja) oraz gatunków pospolitych a mało licznych (duża frekwencja, niska dominacja). Niemniej jednak w obu przypadkach zakładać możemy dużą rolę ekologiczną gatunku ? w pierwszy w wyniku dużej liczebności, w drugim pospolitości występowania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BAnik_znaczenia_ekologicznego


Rozwój odnawialnych technologii pozyskiwania energii

W ostatnich kilkunastu latach społeczeństwa są coraz bardziej świadome, że istnieje coraz większa potrzeba korzystania z odnawialnych źródeł energii. Tradycyjne wykorzystywane zasoby do wytwarzania energii elektrycznej powoli się kończą, a wymyślone niegdyś technologie nie pasują do obecnych warunków gospodarczych. Nic więc dziwnego, że technologie zajmujące się wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii stają się coraz bardziej popularne. Do takich odnawialnych źródeł należą przede wszystkim wiatr i Słońce, które jest bardzo cennym źródłem energii słonecznej, którą można przetworzyć na prąd. W wielu krajach powstają specjalne fermy wiatrowe i fotowoltaiczne, dzięki którym całe ośrodki miejskie mogą czerpać energię.


Ważna definicja - środowisko

Środowisko ? ogół elementów nieożywionych i ożywionych, zarówno naturalnych, jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, występujących na określonym obszarze oraz ich wzajemne powiązania, oddziaływania i zależności. Jest to pojęcie podrzędne w stosunku do przyrody, obejmującej również elementy ożywione.

Z uwagi na stopień przekształcenia środowisko dzielimy na:

środowisko przyrodnicze (naturalne)
środowisko antropogeniczne
środowisko sztuczne
środowisko zdegradowane
W Polsce za korzystanie ze środowiska (np. wody) i wprowadzanie w nim zmian (np. wprowadzanie zanieczyszczeń) pobierane są opłaty na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Arodowisko



© 2019 http://elektryka.pruszkow.pl/