Frezarki - kilka faktów i ciekawostek

co po za tym? Czym wyróżniają się obrabiarki na tle branży przemysłowej? Patrząc na postęp technologiczny w ostatnich latach, maszyny CNC wyróżniają się cechą która staje się coraz bardziej popularna wśród nowości technicznych

Frezarki - kilka faktów i ciekawostek

Pozytywne aspekty centrum CNC

Rozważmy frezarki CNC w nieco szerszym świetle - wiemy co robią, część korzyści jaka z tego płynie jest oczywista, otrzymujemy po prostu pożądany produkt - ale co po za tym? Czym wyróżniają się obrabiarki na tle branży przemysłowej?

Patrząc na postęp technologiczny w ostatnich latach, maszyny CNC wyróżniają się cechą która staje się coraz bardziej popularna wśród nowości technicznych - wszechstronnością. Zmieniając program frezarki i ewentualnie rodzaj bloku metalu, lub tworzywa sztucznego, który do niej wchodzi, możemy uzyskać całkiem inny element. Dzięki temu, potężne maszynerie, nastawione na produkowanie jednego elementu, ciężkie do przeróbki, powoli odchodzą do lamusa. Nie wszystko da się oczywiście zrobić na obrabiarkach, ale zdecydowanie ułatwiają one proces produkcji części mechanizmów i innych elementów przemysłowych.


Redukcja kosztów najistotniejsza w dzisiejszym przemyśle

Gołym okiem widać, że nasz współczesny świat rozwija się w niesamowitym tempie, co widoczne jest absolutnie we wszystkich istniejących sektorach gospodarki. Przede wszystkim, nasze życie codzienne zrewolucjonizowało pojawienie się technologii komputerowej wykorzystywanej obecnie w niezliczonych procesach. Jeśli spojrzymy na branżę produkcyjną, stale rozwijającą się we wszystkich krajach na świecie, to zauważymy tam coraz częstsze stosowanie obrabiarek CNC, które przynoszą niezliczone korzyści całej organizacji. Frezarki do aluminium są obecnie zupełnie inne, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Sterowanie nimi jest znacznie efektywniejsze, co przynosi liczne oszczędności. Wystarczy wprowadzić na wejściu komputerowy model 3D, a następnie sterować obrabiarką za pomocą przycisków.


Frezarki i ich początki

Wikipedia udostępnia nam nieco informacji odnośnie pierwszych obrabiarek CNC

Pierwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programowania używano dziurkowanych taśm i kart. Za początek sterowania numerycznego uznaje się rok 1952, a za twórców US Air Force i Johna Parsonsa współpracującego z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA. Pierwszy system CNC używał typowego sprzętu NC, a komputer był użyty do kompensacji obliczeń i czasami do edycji. Pierwszą obrabiarką uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.

Technologia NC spowodowała niesamowitą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma z branży wyposażona jest w obrabiarki czy centra obróbkowe sterowane numerycznie.

W ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego oraz dostępność tanich komponentów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania technikami CNC wśród mikroprzedsiębiorstw oraz hobbystów. Powstają w ten sposób liczne obrabiarki oraz drukarki 3D (RepRap, MakerBot).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control



© 2019 http://elektryka.pruszkow.pl/