O energii słonecznej - czy to się opłaca?

a definicja brzmi następująco: Bezpieczeństwo ekologiczne to trwały i ciągły proces zmierzający do osiągnięcia pożądanego stanu ekologicznego, zabezpieczający spokojną i zdrową egzystencję wszystkich elementów ekosystemu, przy uży

O energii słonecznej - czy to się opłaca? panele słoneczne

O bezpieczeństwie ekologicznym

Bezpieczeństwo ekologiczne to taki stan ekosystemu, w którym ryzyko zakłóceń jego składowych jest niewielkie (zerowe albo nieosiągalne)1.

Bardziej pełna definicja brzmi następująco: Bezpieczeństwo ekologiczne to trwały i ciągły proces zmierzający do osiągnięcia pożądanego stanu ekologicznego, zabezpieczający spokojną i zdrową egzystencję wszystkich elementów ekosystemu, przy użyciu różnych środków zgodnych z zasadami współżycia wewnętrznego państwa i społeczności międzynarodowej1.

Jest to względnie nowy wymiar bezpieczeństwa zarówno wewnętrznego jak i międzynarodowego. Teraz już nie jest to osobna sprawa każdego państwa, lecz wspólny interes społeczności międzynarodowej, który potrzebuje wspólnego wysiłku. Czasami naukowcy nagłaśniają, iż bezpieczeństwo ekologiczne jest wieczną wartością gatunku ludzkiego, bez zapewnienia którego człowiek nie przetrwa.

W ?Strategii obronności RP? ochronę środowiska naturalnego uznano za podstawową wartość i cel.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezpiecze%C5%84stwo_ekologiczne


O działach ekologii

Współcześnie wyodrębniane są dwa główne działy ekologii ? ekologia gatunku i ekologia zespołów wielogatunkowych (synekologia, biocenologia, badania tworzenia się i struktury ekosystemów). W zakres ekologii gatunku wchodzi:

ekologia populacyjna ? zagadnienia dynamiki populacji lokalnych, problemy zasięgu i rozmieszczenia234
ekologia ewolucyjna ? historia życia gatunków, m.in. ich ewolucyjne adaptacje, dostosowania567. Wprowadzając pojęcie ?ekologii gatunku? jako części ekologii, wycofano wcześniej stosowany podział tej nauki na238:
autekologię ? naukę o funkcjonowaniu pojedynczych organizmów w ich środowisku (zbliżoną do fizjologii gatunku)
synekologię ? ekologię grup osobników, np. populacji, formacji i zespołów roślinnych, zgrupowań zwierząt, ekosystemów.
Wśród działów ekologii wyodrębnionych ze względu na metodologię badań wymieniane są m.in.:

ekologia opisowa ? ?historia naturalna?, opisywanie całych formacji roślinnych i zgrupowań zwierząt kuli ziemskiej (ociera się o zoogeografię czy biogeografię);
ekologia funkcjonalna ? poszukiwania i badania związków, wzajemnych zależności i oddziaływań między składowymi jednostek opisywanych przez ekologię opisową, poszukiwania ogólnych zasad funkcjonowania systemów ekologicznych;
ekologia molekularna ? m.in. oceny bioróżnorodności, w tym różnorodności genetycznej (różnorodność w ramach gatunku), i jej przyczyn, śledzenie tras przemieszczania się organizmów (migracja zwierząt i roślin, mierzenie wsobności, charakteryzowanie nowych gatunków, próby odtwarzania dawnego zasięgu występowania9.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekologia


Energia słoneczna : dlaczego warto ?

Od kilku lat następuje bardzo dynamiczny rozwój możliwości pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Takie rozwiązania są coraz bardziej popularne, a niewątpliwie prym wiedzie tutaj energia słoneczna. Dlaczego warto skorzystać z takiej opcji ? Przede wszystkim, energia słoneczna to całkowicie darmowe i bardzo silne źródło energii. Nawet w kompletnie zachmurzony dzień możemy korzystać z tej formy energii, co może być trochę zaskakujące. Instalacje fotowoltaiczne w prosty i szybki sposób przetwarzają promieniowanie uzyskane ze Słońca i zapewniają dostawy prądu elektrycznego dla gospodarstwa domowego. Jest to niewątpliwie bardzo dobry sposób na uzyskanie energii z darmowego źródła. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązania są bardzo popularne i stają się coraz bardziej rozpowszechnione.



© 2019 http://elektryka.pruszkow.pl/