O roli geodety

ż wiedzieć dokładnie, jak wiele gruntu będziemy posiadać i w których miejscach kończy się nasze teren. Jest to szczególnie ważne w miejscach, które są wyjątkowo cenne na przykład z uwagi na bardzo bliską lokalizację w pobliżu duży

O roli geodety

Usługi geodezyjne dla każdego

Usługi geodezyjne to jedne z najbardziej potrzebnych usług właściwie na każdej nieruchomości. Począwszy od zakupu własnej działki musimy przecież wiedzieć dokładnie, jak wiele gruntu będziemy posiadać i w których miejscach kończy się nasze teren. Jest to szczególnie ważne w miejscach, które są wyjątkowo cenne na przykład z uwagi na bardzo bliską lokalizację w pobliżu dużych ośrodków miejskich.

Nic więc dziwnego, że geodeta najczęściej zajmuje się wytyczaniem działek i tworzeniem map, na które następnie na przykład architekt nanosi plan zagospodarowania terenu. Taka działalność ma znaczenie nie tylko w przypadku osób prywatnych, ale także jeśli chodzi o przedsiębiorstwa czy deweloperów i tak dalej.


Mierniczy przysięgły - historyczny geodeta

Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952.

Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły


Wikipedia i definicja tachimetru

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr



© 2019 http://elektryka.pruszkow.pl/