Sprzęt górki - podstawy

o być dostosowane do naszych umiejętności oraz poziomu zaawansowania. Nie mając zbyt wiele doświadczenia, powinniśmy wybierać łatwiejsze trasy, które nie sprawią nam zbyt wiele problemów, natomiast, gdy wspinamy się od dawna, może

Sprzęt górki - podstawy

Przygotowanie przed wspinaniem

Aby móc się wspinać, należy się do tego odpowiednio przygotować. Jedną z najważniejszych rzeczy jest wybór odpowiedniego miejsca, które powinno być dostosowane do naszych umiejętności oraz poziomu zaawansowania. Nie mając zbyt wiele doświadczenia, powinniśmy wybierać łatwiejsze trasy, które nie sprawią nam zbyt wiele problemów, natomiast, gdy wspinamy się od dawna, możemy pozwolić sobie na bardziej ekstremalną lokalizację, która da nam ogromną dawkę adrenaliny. By wybrać korzystnie, warto skonsultować się ze specjalistą i zapytać go o radę, dzięki czemu unikniemy problemów i zapewnimy sobie miło spędzony czas. Ponadto warto pamiętać o dobrym sprzęcie wspinaczkowym!


Oryginalna rozrywka dla każdego

Czy będąc w górach zawsze musimy robić to samo? Czy jedyną opcją są spokojne spacery, zwiedzanie i zakupy? A może warto postarać się o bardziej oryginalną rozrywkę? Jeśli zależy nam, aby urlop był niezapomniany, warto lepiej zorganizować czas na miejscu. Świetnym pomysłem będzie między innymi wspinaczka, która dostarczy nam wielu niezapomnianych wrażeń i sprawi, że z wakacji przywieziemy wspaniałe wspomnienia. Takie zajęcie może być ciekawe dla każdego, jednak warto dobrze się do niego przygotować i skorzystać z pomocy specjalisty, który przekaże nam konieczną wiedzę i zapewni bezpieczeństwo. Wspinanie się w górach to piękne widoki, wspaniałe przeżycie oraz ciekawa forma spędzenia czasu na wakacjach.


Z Wikipedii - asekuracja własna

Wspinanie z własną asekuracją wymaga znacznie większego doświadczenia niż wspinaczka sportowa. Prócz umiejętności wspinaczkowych wymagana jest wiedza z zakresu poprawnego zakładania punktów asekuracyjnych.

Do budowy przelotów podczas wspinaczki z własną asekuracją używa się kości biernych oraz mechanicznych (friendów), osadzanych w szczelinach i otworach skalnych, a także pętli zakładanych na turniczki lub duże bloki skalne, względnie przeciąganych przez skalne ucha. Poprawnie osadzony przelot powinien wytrzymać udar dużej siły działającej z określonego kierunku przy ewentualnym odpadnięciu, a ponadto nie powinien wypaść przy lekkich szarpnięciach w szerszym zakresie kierunków, związanych z ruchem liny przy wspinaniu się ponad osadzonym przelotem. Osadzanie kości w szczelinie skalnej w taki sposób, by ograniczyć ryzyko przypadkowego wypadnięcia, nazywane jest zacieraniem. Do wyjmowania zatartych kości (a także głęboko wsuniętych friendów) używa się jebadełka. Do przenoszenia dużej ilości szpeju, nieodłącznie towarzyszącemu wspinaczce z własną asekuracją, używa się szpejarek.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Asekuracja_w%C5%82asna



© 2019 http://elektryka.pruszkow.pl/